У Данській Амбасаді пройшов круглий стіл «Стандарти добробуту тварин у звірівництві»

В Посольстве Дании прошел круглый стол

У вступній промові Посол Данії Рубен Медсен назвав виробництво хутра в Данії гордістю країни та підкреслив важливість цієї галузі у світі та зокрема в Данії через її експортну орієнтованість, привабливість для інвестицій, швидке реагування на всі сучасні вдосконалення, соціальну відповідальність, охоплення великої кількості населення, що задіяно у вирощуванні хутрових звірів, виробництві хутра та виробів з нього, особливо у сільській місцевості.

В свою чергу, Володимир Пищолко з Міністерства аграрної політики та продовольства України зазначив важливість розвитку галузі, що забезпечує населення хутровими виробами та надає робочі місця населенню, особливо в сільській місцевості. Не менш важливим е експортна складова та надходження до бюджетів, в тому числі місцевих.

Політикою Міністерства є підтримка зростання rалузі виробництва в Україні, де є всі необхідні та сприятливі кліматичні умови для розвитку звірівництва. За даними пана Пищолко в країні на початок 2018 року зареєстровано 37 підприємств, які утримують хутрових звірів, в тому числі 13 підприємств з поголів’ям більш ніж 3000 звірів. Вказані підприємства розташовані по всій території, а саме в Київській, Харківській, Житомирській, Дніпропетровській, Львівській, Полтавській, Луганській, Донецькій області. 3 урахуванням менших за розміром підприємств галузь охоплює майже всю територію Україну. Підсумовуючі свою доповідь фахівець зазначив, що існуючий попит краще задовольняти пропозицією хутра, яке виробляється легальними підприємствами. Також було додано, що органи державної влади й надалі підтримуватимуть розвиток звірівництва. В офіційній відповіді до Верховної Ради України Міністерством зазначена відсутність ризиків заборони діяльності звірівницьких ферм в Україні. Пан Пищолко також порадив всім інвесторам, що працюють в цій галузі приділяти більше уваги побудові відносин із місцевими громадами.

Крістіан Стоєр, представник Данської ветеринарної та продовольчої служби, доповів про основні етапи розвитку регулювання звірівництва у Данії з 1999 року. Данське законодавство складається з чотирьох частин: добробуту тварин, ветеринарної служби з розведення хутрових звірів, освіти спеціалістів, що зайняті у цій галузі та вимог до облаштування хутрових ферм та їхнього контролю. Саме така система дозволяє Данії бути у лiдерах з питань якісного та гуманного розведення звірів. В Данії працює близько 1 500 норкових ферм, що в томy числі вирощують поголів’я для племінного продажу за кордон. Після того, як в 2009 році увагу громадськості привернув стан утримання звірів на деяких фермах, держані органи перевірили всі 100% хутрових ферм протягом 2010 року, а потім посилили контроль за їх діяльністю. Було впроваджено обовязковий ветеринарний контроль та консультації для кожної хутрової ферми разом з обовязковим навчанням працівників.

Представник Міністерства екології та природних ресурсів Людмила Ющенко зазначила необхідність контролю даного виду діяльності на предмет відповідності діяльності чинному законодавству про тваринництво та захисту навколишнього середовища.

Підтримав Людмилу Ющенко і Артем Саєнко з державної Служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Він зазначив, що наразі в Україні існує ціла низка законодавчих актів, які регулюють хутрове фермерство, виробництво та продаж виробів з хутра. Зокрема мова йшла про Закон «Про ветеринарну медицину», який є максимально наближеним до найкращих європейських стандартів. В доповіді пана Саєнко також було зазначено, що стандарти контролю за ввезенням живих хутрових звірів повністю відповідають стандартам європейських країн. Рівень контролю за підприємствами, що здійснюють розведення хутрових звірів в Україні, не є нижчий, ніж в європейських країнах, а по деяким питанням навіть вищий. Так, наприклад, Державна Служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів здійснила в 2018 році 45 перевірок на 37 звірівницьких підприємствах.

В свою чергу Пауль Стокаль, керівник департаменту стандартів Міжнародної Федерації Торгівлі Хутром, звернув увагу присутніх на сталий розвиток звірівницької галузі у світі та підкреслив важливість того, що українські виробники відповідають міжнародним стандартам якості утримання тварин на хутрових фермах. Він зазначив, що декілька великих хутрових ферм України вже в процесі отримання сертифікатів від незалежної міжнародної системи стандартів «Welfur». Також Пан Стокаль підкреслив, що хутрова галузь розвивається разом із індустрією моди та забезпечує споживачів натуральними виробами високої якості, що має довгострокові терміни споживання. Ця цінність має бути донесена широкому загалу. Не менш важливим, на думку фахівця, є уваrа до інших аспектів ведення звірівництва, таким як добробут тварин та турбота про навколишнє середовище. Щодо останнього, зі слів Пана Стокаля, Міжнародна Федерація Торгівлі Хутром тісно співпрацює із провідними науковими закладами світу. В результаті такого співробітництва, з’явилось порівняльне дослідження натурального та штучного хутра, що показало наскільки штучне хутро є менш екологічним через неспроможність швидкої природної переробки. Важливим, з його слів, на сьогодні є прозора комунікація із споживачем та на всіх інших етапах процесу виробництва хутра та донесення до всіх зацікавлених сторін повідомлення про відповідність вирощування звірів кращим міжнародним практикам.

Представник від бізнесу у своїй промові висловив основну проблему сучасного розвитку галузі, що викликана необґрунтованими нападами деяких екологічних неприбуткових організацій, що намагаються викликати негативне сприйняття галузі у суспільстві за рахунок маніпулювання фактами. Також інвестор підкреслив свою позитивну оцінку всіх кроків з боку державних органів влади у регулюванні галузі, а також запевнив у максимальній відповідальності виробників хутра до високого рівня ведення господарювання, що відповідає міжнародним вимогам.

Результатом обговорення питань розвитку звірівництва стала домовленість сторін про тісну співпрацю у питаннях підвищення стандартів ведення хутрового Бізнесу разом із міжнародною спільнотою.