Соціальна відповідальність

Суспільне благо

В даний момент звіроферми в Україні надають приблизно півтори тисячі робочих місць в сільській місцевості, а також близько $ 70 млн експорту та валютних вливань в Україну, крім того близько  30 млн грн у вигляді податкових платежів..

Крім обов’язкових податкових відрахувань фермери, як соціально відповідальні партнери, виділяють чималі кошти на розвиток інфраструктури сіл і потреби громади.

Користь для навколишнього середовища

Утилізація відходів птахівництва і рибопереробки

В процесі своєї діяльності звіроферми природним шляхом утилізують відходів в 10 разів більше, ніж створюють самі. Діяльність норкових ферм мінімізує негативний вплив на навколишнє середовище інших галузей тваринництва, оскільки норки споживають велику кількість відходів птахофабрик (кишки, каркаси, кістки, шкіра, голови) і рибозаводів (голови, хребти, плавники) – те, що не йде в їжу людям і вимагає промислової утилізації.

80% раціону норки – це відходи. На сьогодні орієнтовна кількість таких відходів, які утилізують норкові ферми України, становить 40 тис. тонн (це 2000 повних фур) в рік.

Відходи, що залишилися після обробки, в обов’язковому порядку відправляються на переробні заводи ДП «Укрветсанзавод», де з них роблять спеціальне борошно, яке йде в корми для тварин, виключаючи норку.

Жир купують косметологічні та фармацевтичні компанії для використання у виробництві косметики.

Гній норок в енергетичному плані цінніше коров’ячого. Звичайно, він вимагає дотримання технологій – природного термічного знезараження. Гній норки в мільйони разів безпечніше, ніж хімія – нітрати і фосфати, які сьогодні використовуються в сільському господарстві.

Безотходность норковых ферм

Безвідходність норкових ферм

Біорозкладання

Натуральні хутра здатні повністю біологічно руйнуватися, на відміну від хутра, виготовленого із синтетичних матеріалів. Як і в разі виробництва одягу з матеріалів, всі продукти, які вживаються для виробництва хутра, використовуються відповідно до регламенту ЄС REACH 1907/2006, який суворо обмежує можливість використання хімічних речовин.

Виробництво натурального хутра є збалансованим і поновлюваним. Це забезпечує наявність натуральних продуктів тривалого використання та корисних для здоров’я – таких, що мають негативну іонізацію.