Зелені і злі: чим займаються радикальні екоактивісти

Чим займаються радикальні екоактивісти
Чим займаються радикальні екоактивісти

Екоактивісти – не тільки білі і пухнасті зелені, які ходять на мирні марші і закликають сортувати відходи. Серед борців за екологію і права тварин є радикали: їх скандальні акції і провокації часто шокують, жахають і викликають обурення громадськості. Розповідаємо про тих, хто відстоює свої екопереконання суперечливими і часом божевільними способами: про PETA, Extinction Rebellion і «Хоронителях веселки».

People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), або «Люди за етичне поводження з тваринами»

People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), или «Люди за этичное обращение с животными»

Найбільша організація із захисту прав тварин в світі. Налічує понад 6,5 мільйонів членів і прихильників.

Напрямки діяльності

PETA фокусується на чотирьох областях, в яких тварини відчувають страшні муки: лабораторіях, харчовій промисловості, виробництві одягу та індустрії розваг. Організація також виступає проти жорстокого поводження з тваринами і вбивства гризунів, птахів та інших тварин, які часто вважаються «шкідниками».

Слоган: «Тварини не створені для того, щоб ми їх їли, носили, ставили на них експерименти або використовували для розваги».

Ключові фігури організації

Інгрід Ньюкирк

Британська зоозахисниця, автор серії книг про звільнення тварин, президент і співзасновник PETA. Відома також своїми гучними і суперечливими висловлюваннями. Наприклад, в інтерв’ю виданню The New Yorker Ньюкирк сказала:

«Ми закінчені медіашлюхі. Це наш обов’язок. Ми були б марні, якби були просто ввічливими і нічого не робили».

Алекс Пачеко

Американський зоозахисник, співзасновник і колишній голова PETA, а також ряду інших організацій.

Інгрід і Алекс привернули до себе увагу широкої громадськості в 1981 році під час кампанії по звільненню 17 макак-крабоїдів, які брали участь в експериментах в Інституті поведінкових досліджень в Сілвер-Спрінг, штат Меріленд.

Їм вдалося пред’явити докази жорстокого поводження з макаками, що призвело до першого поліцейського рейду в США проти лабораторії з дослідження тварин, судового процесу (хоч і невдалому) і внесення поправки в закон про захист тварин в 1985 році.

Відомі акції і програми

Behind the Leather ( «По інший бік шкіри»). Ця акція пройшла в одному з бутиків Бангкока, де продають вироби зі шкіри крокодилів і змій: сумки, куртки, рукавички, взуття. Потенційні покупці – вони ж учасники експерименту – спокійно вибирали собі обновки рівно до того моменту, поки не виявляли «кривавий сюрприз». Зворотний бік кожної речі імітувала внутрішні тканини і органи живої істоти, яке було вбито заради люксової речі. Щоб зрозуміти, як це було, подивіться відео.

Кампанія була спрямована проти жорстокості в індустрії екзотичних видів шкіри. За даними PETA, близько 700 000 крокодилів вирощуються в переповнених резервуарах з смердючою водою на 22 великих і 929 невеликих фермах по всьому Таїланду щороку. А робочі ферм розпилюють шиї рептилій, поки вони ще живі.

Human Meat ( «Людське м’ясо»)

Такий кривавий перформанс – не разова акція, а серія протестів по всьому світу протягом останніх 10 років. Лежачи на великих лотках, покритих «кров’ю» і прозорим пластиком, активісти імітували м’ясні продукти, які продають в супермаркетах. Посил полягає в тому, що всі живі істоти, включаючи людей, зроблені з плоті, крові і кісток, але рогату худобу і птахів ми чомусь вживаємо в їжу.

Евтаназія тварин. PETA є переконаним прихильником евтаназії і вважає її необхідним злом у світі, повному небажаних домашніх тварин. Організація управляє притулками «останньої надії», де понад 80% тварин присипляють з «милосердя». Деяким тваринам знаходять нових господарів.

Активісти заявляють, що це прояв любові до тих, кого ніхто не любить. На їхню думку, померти без болю краще, ніж жити в жорстокості. У 2014 році стався інцидент: працівники PETA взяли з чийогось ганку домашнього чихуахуа і приспали його в той же день.

критика

Організацію засуджують за збір і вбивство тварин у притулках PETA: вони приспали переважну більшість собак і кішок, яких взяли в свої притулки.

Феміністки були розгнівані серією реклам Veggie Love, в яких PETA використовувала жіночу наготу і еротику для залучення уваги публіки. Критики стверджували, що організація нехтує правами жінок, щоб просувати свій порядок.

PETA постійно виступає проти наукових розробок і тестування препаратів на тваринах і публічно атакує вчених. На думку професійного співтовариства, їх позиція не відображає наукову реальність: сьогодні при створенні ліків для людини неможливо не використовувати лабораторних тварин.

Наомі Кляйн

Відома журналістка, удостоєна безлічі нагород, автор бестселерів The New York Times. Одна з лідерів громадського руху альтерглобалізму, що відкидає європейсько-американську модель глобалізації, коли на перше місце ставиться влада капіталу і інтереси транснаціональних корпорацій, а не соціальна справедливість і дбайливе ставлення до навколишнього середовища.

чим відома

Написала безліч книг-маніфестів альтерглобалізму, які набули популярності по всьому світу і були перекладені більш ніж на 30 мов. Серед них: «Люди проти брендів» (No Logo), «Паркани та вікна» (Fences and Windows), «Доктрина шоку» (The Shock Doctrine), «Це змінює все» (This Changes Everything), «У вогні» ( On Fire), «Битва за рай» (The Battle for Paradise), «Ні – цього недостатньо» (No is Not Enough).

Книга Наомі Кляйн No Logo

Кляйн – член ради директорів екологічної організації 350.org, що займається проблемами глобального потепління. Проект був названий на честь безпечної концентрації вуглекислого газу в атмосфері – 350 ppm.

Наомі Кляйн піддала жорсткій критиці:

Розробку нафтоносних пісків Атабаски в Альберті (Канада) і подальшу подачу корисних копалин на нафтопереробні заводи в США, описуючи це як форму «земного оббілування». У вересні 2011 року під час демонстрації проти трубопроводу Keystone XL біля Білого дому активістка була арештована. У 2013 році під натиском громадськості на чолі з екологами тодішній президент США Барак Обама прийняв рішення заморозити будівництво трубопроводу Keystone в очікуванні екологічної експертизи. Нинішній президент Дональд Трамп всіляко намагається відродити проект, однак Верховний суд США не дав на це дозволу;

10 листопада 2016 року, коли Дональд Трамп був обраний президентом, Кляйн закликала інші країни ввести економічні санкції відносно Сполучених Штатів, якщо адміністрація Трампа відмовиться дотримуватися умов Паризької угоди;

Твіт Наомі Кляйн

17 вересня 2011 року в Нью-Йорку рух Occupy організував цивільний протест «Захопи Уолл-стріт», щоб привернути увагу громадськості до злочинів фінансової еліти. Наомі Кляйн виступила там з промовою, закликавши Occupy об’єднати зусилля з екологічним рухом, тому що фінансова і кліматична кризи мають один і той же корінь – нестримну корпоративну жадібність.

«Сьогодні всі бачать, що система глибоко несправедлива і виходить з-під контролю. Неприборкана жадібність зруйнувала світову економіку. І вона ж руйнує природу. Ми переловили все живе з наших океанів, забруднили нашу воду глибоководним бурінням, використовуємо “найбрудніші” джерела енергії на планеті, такі як нафтоносні піски Альберти. Атмосфера не може поглинути кількість вуглецю, яке ми викидаємо в неї, створюючи небезпечне глобальне потепління. Нова норма – це низка катастроф: економічних і екологічних. <…>

Ми всі знаємо або, принаймні, відчуваємо, що світ перевернутий догори дном: ми діємо так, як ніби немає кінця того, що насправді є кінцевим, – викопному паливу і атмосферному простору, який вбирає шкідливі викиди».

Уривок з промови Наомі Кляйн

Extinction Rebellion (XR), або «Повстання вимираючих»

Міжнародний рух, яке проводить ненасильницькі акції громадянської непокори, щоб переконати уряди терміново вжити заходів для боротьби з кліматичними змінами.

Основні вимоги:

Уряди повинні говорити правду, оголосивши кліматичну і екологічну надзвичайну ситуацію. Для цього необхідно взаємодіяти з іншими установами, щоб донести до них необхідність змін.

Уряди повинні діяти вже зараз, щоб зупинити втрату біорізноманіття та скоротити викиди парникових газів до нуля до 2025 року.

Уряди повинні діяти і за межами політики. Створити громадську раду з питань клімату та екологічної справедливості.

Також рух позначив десять цінностей організації.

Мета: боротьба проти політичного, економічного і соціального устрою сучасного світу для запобігання найгірших руйнувань, описаних вченими, що досліджують зміну клімату.

Ключові фігури організації

Рух має децентралізовану структуру. За умови дотримання «принципів і цінностей» кожна місцева група може самостійно організовувати заходи і акції. Але у руху є засновники.

Гейл Бредбрук

Приєдналася до Партії Зелених в Великобританії в 14 років. Брала участь в різних акціях протесту, наприклад проти сміттєспалювального заводу в Глостерширі. У 2015 році разом з Джорджем Бардо заснувала рух Compassionate Revolution, яке потім перетворився в Extinction Rebellion. Бредбрук хоче підвищити поінформованість про небезпеку антропогенних змін клімату і вважає, що тільки громадянська непокора в великих масштабах може призвести до необхідних змін. Також була учасницею руху Occupy.

Роджер Халлам

Екологічний активіст, раніше був фермером і вчився на PhD з філософії в King’s College London. Співзасновник руху Extinction Rebellion, організації Radical Routes (мережі радикальних кооперативів, члени яких прихильні о роботи над позитивними соціальними змінами) та політичної партії Beyond Politics (її мета – заміна британського уряду цивільними зборами для виходу з кліматичної кризи).

Постійний учасник і організатор акцій протесту. Наприклад, в березні 2017 року Халлам оголосив голодування, вимагаючи від King’s College London відмовитися від викопного палива: університет вклав мільйони фунтів стерлінгів в видобувні компанії – але не зробив ніяких інвестицій в поновлювані джерела енергії.

Через п’ять тижнів після першого протесту університет вилучив інвестиції в розмірі 14 мільйонів фунтів стерлінгів у компаній, що працюють на викопному паливі, і пообіцяв стати вуглецево-нейтральним до 2025 року.

відомі акції

Міжнародне повстання. Протягом двох тижнів у жовтні 2019 року в більш ніж у 60 містах світу пройшли акції протесту. У Лондоні брало участь близько 30 000 активістів. 7 жовтня кілька тисяч людей перекрили центр британської столиці, заблокувавши безліч значимих об’єктів: Вестмінстерський і Ламбетський мости, Трафальгарську площу, Даунінг-стріт і набережну Вікторії. 10 жовтня в аеропорту London City відбулася сидячий страйк, в ході якого активісти приклеїлися суперклеєм до підлоги. Інші активісти залізли на дах терміналу, а колишній параолімпійський велосипедист Джеймс Браун забрався на літак British Airways. 11 жовтня представники руху XR заблокували доступ до головних дверей мовного будинку BBC. За цей час було проведено багато гучних акцій протесту.

«Вмирати». 2 вересня 2020 року сотні активістів вийшли на вулиці Лондона: вони стукали в барабани, розмахували прапорами і лягали «вмирати». Безліч людей лягли і накрилися білими простирадлами прямо на Парламентській площі, прикинувшись трупами. Протестуючі вимагали від уряду вжити заходів, щоб уникнути кліматичної катастрофи. Організатори заявили:

«Сьогодні ми нагадуємо про тих людей, які загинули в результаті зміни клімату і екоцид, і майбутні жертви».

Кров на Казначействі. Активісти-екологи XR розпорошили 1800 літрів фальшивої крові на Казначейство Її Величності в Лондоні. Для розпилення була використана пожежна машина, що вийшла з ладу, а потім був піднятий банер з написом «Stop Funding Climate Death» ( «Припиніть фінансування кліматичної смерті»). Трансляція акції йшла в прямому ефірі, де один з активістів сказав:

«Це символічно, оскільки в уряду Великобританії – кров на руках».

критика

Рух критикують за нездійсненні вимоги, перебільшення катастрофічних наслідків зміни клімату та поширення думки, що ситуація настільки безнадійна, що нічого не можна зробити.

Не всі згодні, що найкраща екомотивація – це залякування.

Жителі міст, в яких проходять акції незадоволені (в основному це Лондон). Вони критикують активістів за те, що ті паралізують життя в місті блокують роботу транспорту і виробництв. Городяни змушені добиратися додому пішки через барикади. Але при цьому низьковуглецевої транспорт (наприклад, метро) – погана мішень для нападок з боку XR, вважають вони.