Під час засідання Президії Національної академії аграрних наук України, в якому взяли участь фахівці Міністерства агарної політики та продовольства України було прийнято рішення розробити до 1 квітня 2015 року «Програму розвитку галузі кролівництва в Україні на період до 2020 року» та «Програму розвитку галузі хутрового звірівництва в Україні на період до 2020 року» і подати їх в установленому порядку до Мінагрополітики. Відповідне доручення було дано відділенню зоотехнії спільно з профільними кафедрами вищих навчальних закладів.
За розрахунками наукових установ НААН, поголів’я кролів у всіх категоріях господарств України до 2017 року цілком можливо збільшити у 2,2 рази, норок в 1,5 рази, лисиць і песців — в 2 рази та середньорічне виробництво м’яса кролів — 70 тис. тонн (1,75 кг на одну людину), кролешкурок — 15 млн шт., шкурок норок — 800 тис. шт., нутрій — 8 млн шт., лисиць — 2 тис. та 2 тисячі шкурок песця).
Варто відзначити, що у світовому виробництві хутра Україна займає 18 позицію з щорічним виробництвом 400 тис. шкурок, що становить 0,80 %. Частка виробництва хутра лисиці та песця невелика, і не задовольняє внутрішній попит, тому значна частина хутряних виробів нашою країною імпортується. На думку фахівців, ці Програми дозволять змінити ситуацію та зменшити імпортозалежність в цій галузі.
Програми розвитку галузей будуть спрямовані на вирішення проблем вітчизняного звірівництва і кролівництва, зокрема, дефіциту селекційного поголів’я, який покривається імпортом і стримує розвиток галузі. За прогнозом ФАО, у найближчі роки споживання м’яса кролів продовжить мати суттєве значення у харчуванні людини. Світове виробництво м’яса кролів, за оцінками міжнародних організацій, перевищує 2 млн тонн, зокрема у Китаї близько 1 млн тонн, Італії — 160–180 тис. тонн, Франції — 140–180 тис. тонн.
Прес-служба Мінагрополітики
Дізнайтесь більше: http://minagro.gov.ua/node/14545