Життя норок схильне до певного циклу, який залежить від довжини світлового дня. З ним фермери змушені рахуватися, щоб отримати продукцію, що відповідає світовим стандартам.
Технологія розведення норок
Утримання. На фермі норки містяться в шедах – довгих дерев’яних навісах з двома рядами кліток і проходом між ними. Зверху шеди накривають дахом із шиферу, який захищає тварин від сонячних променів, вітру, снігу і дощу. Клітки розташовуються в шедах вигулами назовні і будиночками всередину. Розмір кліток відповідає європейському стандарту – 45х30х90.
Попередньо з 9 години ранку починається огляд працівниками ферми всіх тварин, перевіряється їхній стан, чистота кліток, наявність соломи, справність системи автоматичного водопою.
Годування. Збалансовані кормосуміші готуються в кормоцехах. Годують норок механізованим способом 1-3 рази на день в залежності від періоду. У період підготовки до початку шлюбного періоду (перша половина березня) норок годують двічі на день, а в сильні морози – тричі. Напування тварин здійснюється з ніпельних автопоїлок, підвішених в сітчастому вигулі. Вода подається в поїлки автоматично, взимку підігрівається до температури +5 градусів С.
Сировина для кормосуміші завозиться на звіроферми спец-автотранспортом і вивантажується в складські приміщення холодильника, на склад і в спеціальну ємність (силос). Процес приготування кормосуміші складається з операцій:
– приймання, часткове або повне розморожування, сортування кормів;
– теплова обробка умовно-придатних кормів, зернових і інших кормів;
– дозування і подрібнення;
– змішування компонентів (не більше 15-20 хвилин), доведення температури суміші до заданої і додаткове подрібнення готової суміші;
– видача кормосуміші в бункери кормороздавальнику.
Процес приготування кормосуміші повністю механізований.
Раціон харчування. Існує орієнтовно 16 різних раціонів залежно від періоду: репродукція, лактація, зростання.
Раціон норки дуже збалансований за основними показниками: протеїн, жир, вуглеводи, зола.
Кормосуміш складається з відходів птахівництва (кишки, каркаси, голови, шкура) і відходів рибопереробних підприємств (голови, хребти, плавники). Також додаються сухі протеїнові добавки: шроти соняшниковий та соєвий, глютен кукурудзяний, гемоглобін і вітамінний комплекс (премікс).
Репродукція. Запліднення норки проходять природним шляхом, і тільки період гону, який буває раз на рік в березні. Вагітність норки триває 30 днів. Самка приводить в середньому 3-5 цуценят, яких перший місяць годує молоком, потім плавно привчає цуценят до кормосуміші. Цуценята ростуть досить швидко і вже в жовтні досягають зрілого віку.
Забій норок здійснюється в період, коли хутро норки набуває максимальної товарної цінності – в листопаді-грудні, коли тварини готуються до зими. Норок присипляють на спеціальному обладнанні газом СО, в процесі забою норка спочатку втрачає свідомість, а через 1 хвилину настає смерть. Обробка шкур починається в цеху первинної обробки мінімум через 6 годин після забою.
Передбачена класична схема обробки тушок, яка складається з наступних операцій:
– зняття шкурок вручну за допомогою спеціального підрізного обладнання;
– знежирення міздрі;
– додаткове знежирення і очищення за допомогою тирси;
– натягування на правилах;
– висушування в спеціалізованій камері за допомогою кліматичних установок;
– зволоження, зняття шкур з правил і сортування;
– упаковка і відправка за межі ферми.
!!! Новітня технологія дозволяє обробляти шкури, не використовуючи жодного хімікату.
Норковий жир – використовується в косметиці та є дуже цінним і дефіцитним продуктом.
Переробка тушок. М’ясо норки не є їстівним. Після забійного цеху тушки разом з супровідними документами відправляються на утилізацію на спеціалізоване підприємство ДП «Укрветсанзавод», там з них роблять високопротеїнове м’ясо-кісткове борошно, яке потім реалізують іншим тваринницьким комплексам.
Видалення гною. Двічі на рік приміщення для зберігання гною очищаються механізованим способом, гній транспортується в місця постійного компостування. Прибирання гною здійснюється за допомогою спеціальної машини, яка скребковим механізмом підбирає гній, і транспортером подає його в причіпну візок. Гній проходить знезаражування і компостується. Далі його реалізують фермерським господарствам, які використовують гній на полях як цінне органічне добриво, тим самим скорочуючи використання хімічних добрив в рослинництві.