Переяславці, вже мабуть знають, що під Студениками почала працювати електростанція, яка перетворює соняну енергію в електричну. Кореспондент «Вісника» побував на норковій фермі «Пелском».
«Плеском» одна із двох звіроферм, яка отримала міжнародний сертифікат «WelFur»
На всіх дахах шедів встановлені сончні панелі
За даними Асоціації звірівників України, в нашій державі офіційно зареєстровано 37 звіроферм. Із них 10 економічно активні та лише чотири ефективні. Обсяг українського виробництва – 1 млн норкових шкурок на рік. Світовий лідер – Данія – виробляє їх у 17 разів більше. Стільки ж виробляє Китай, за яким розташувалися Польща (5 млн), Нідерланди (4 млн) і США (3,9 млн). Українці лише підбираються до цієї елітарної топ п’ятірки.
Власник ферми Олександр Харченко розповів, що звіроферма уже вийшла на повну потужність по вирощуванню американської норки. Нині на фермі нараховує 250 тисяч молодняка та 50 тисяч самок. Її меню складається із типового набору: суміш рибних, і курячих відходів плюс додання шроту та переробки пшениці. Хоч харчі і виглядають неапетитно, але норкам подобається. Звіроводи планують у наступні роки підвищити народжуваність тварин:
– На підприємстві працює 150 робітників, всі вони мають повний соцпакет. За рахунок підприємства організована їх доставка, як на роботу так і додому. Щороку плата у бюджет Студениківської громади складає 7,5 мільйона гривень. Цього року у звязку із підвищенням заробітної плати ця сума має іще зрости. В середньому заробітна плата робітників становить 10-12 тисяч гривень. Оскільки ферма розташована на відстані більше кілометра від найближчих населених пунктів, то ніяких проблем із людьми, які проживають у навколишніх селах немає. (Розмова з власником відбулась на території ферми біля шедів (навіси) під якими розташовані клітки із звірками, і ніякого сморіду не відчувалось)
– Підприємство збудоване за всіма європейськими стандартами. З часу заснування підприємства ми свою продукцію продаємо лише на Європейських аукціонах. Аби вільно торгувати в Європі норкова ферма повинна мати відповідний сертифікат. Для його отримання нас тричі на рік європейці перевіряють, і в разі дотримання всіх вимог видають сертифікат «WelFur».
Для довідки «WelFur» – найбільш передова в світі програма оцінки добробуту тварин третьою стороною, яка визначає більш серйозні вимоги, ніж передбачені законодавством ЄС. Європейська комісія в січні 2019 року визнала її застосування інструментом саморегулювання. Під час сертифікації вивчаються 12 параметрів, в тому числі параметри здоров’я тварин, їх поведінки, житлової системи, харчування, позитивних і негативних емоцій, взаємин між людьми і тваринами, способів управління звіроферми. В Україні на отримання цього сертифікату подало заявки чотири норкових ферми, а отримали лише дві.
Сонячна енергетика – додаткове джерело доходу
Олександр Миколайович розповів, як виникла ідея обладнати на дахах сонячні
Директор ТОВ Студениківська ФЕС Олександр Стащенко випробовує роботу німецької техніки
– Влітку під час спеки дуже сильно нагрівається шифер, яким укритий дахи шедів норкової ферми. Норці, як і людям, які їх доглядають було не комфортно при щоденній температурі в 35-40 градусів. Аби вирішити цю проблему розглядалось чимало різноманітних варіантів, серед яких замість додаткового тіньового даху встановити панелі сонячної електростанції. Після їх монтажу температура в приміщеннях відчутно знизилась, додатково для звірків ми змонтували так звану систему туман, яка в разі потреби їх зволожує і охолоджує.
Ну а генерація електроенергії, яку ми отримуємо під час це вже побічний продукт. Причому, продукт який є екологічним трендом у всьому світі. Нині чимало європейських компаній йдуть у напрямку зеленої енергетики. Для нашого підприємства вироблена електроенергія є додатковим доходом.
Для монтажа сонячної електростанції ферма взяла у банку кредит на 6 років.
Директор ТОВ Студениківська ФЕС Олександр Стащенко розповів, що потужність станції становить 10,6 мегават. Поки що запущено в дію дві черги станції які виробляють 8,5 МВт завершується монтаж третьої черги. Нині уже встановлено більше 41 тисячі сонячних панелей, а загалом їх має бути змонтовано близько 50 тисяч:
– Наскільки мені відомо в Нідерландах була збудована найбільша дахова електростанцією в Європі. Її потужність становить 7 МВт. Наша станція навіть без третьої черги уже перекрила потужність Нідерландської. Всю електроенергію, які виробляємо віддаємо в загальну мережу. І з повним запуском в експлоатацію нашої сонячної станції ми зможмо забезпечити електроенергією до 15 тисяч домогосподарств.
Якщо брати потужність станції по кількості панелей то ми мали б змогу виробляти близько 15 МВт, але через те, що вони розташовані не на південь, а на схід та захід то потужність стала дещо нижчою. Панелі китайського виробництва зроблені за найвищими світовими стандартами, вони дозволяють генерувати електроенергію навіть при «червоному» світлі сонці, тобто, при його сході та заході.
Робота по очистці панелей ніяк незаважає ні робітникам ферми ні звіркам
Розповіли мені і про проблеми, які виникли під час експлоатації сонячних панелей. Оскільки вони розташовані не дуже високо то швидко загрязняються залишками соломи, пухом після линьки норки, а також різноманітним рослинним пилком, і генерація електроенергії знижується. Тож панелі потрібно періодично мити. При чому аби не зашкодити тваринам, мити без застосування будь яких хімічних засобів. Під час мого перебування, на фермі саме випробовували обладнання для мийки найбільшого в світі виробника техніки для прибирання та очищення німецької фірми «Kärcher». Власник «Пелскому» Олександр Харченко запевнив, що якщо обладнання підійде то найближчим часом закуплять кілька таких установок.
Володимир Набок