Останнім часом в медіа з’явилася безліч шкідливої і маніпулятивної інформації про норкові ферми, яка не відповідає дійсності і вводить в оману оточуючих. Асоціація звірівників України зібрала всі основні фейки, які поширюють противники тваринництва, і привела незаперечні докази їхньої неспроможності.
Правда: За статистикою європейських хутрових асоціацій, виробництвом хутра займаються багато розвинених країн світу, включаючи 22 країни-члена ЄС. Лідерами є Данія, Польща, Нідерланди, Швеція, Фінляндія, Греція і Литва. Серед розвинених країн, що не входять до складу ЄС, лідерами є Канада і США.
Є окремі приклади, коли національні парламенти країн-членів ЄС приймали рішення про заборону діяльності звіроферм. Наприклад, Великобританія заборонила таку діяльність з 2003 року, на момент прийняття рішення в Великобританії було 13 звіроферм. Чехія припинила діяльність 9 звіроферм із загальною чисельністю всього 20 тис. норок і лисиць в 2019 році. Заборона в обох цих країнах передбачала виплату урядами компенсації збитків і втрат.
Закриття звіроферм на Балканах обумовлено перш за все відсутністю традиції вирощування там хутрових звірів, а також відсутністю економічної вигоди і неможливістю виживання маленьких ферм.
Разом з цим, національні парламенти часто ставали на захист звіроферм. Наприклад, 23 січня 2019 в парламенті Естонії за заборону проголосувало лише 25 із 101 члена парламенту. До цього парламент створив експертний комітет, який провів оцінку всіх аспектів діяльності звіроферм, включаючи добробут тварин, виробництво і етику.
Натуральне хутро здатне повністю біологічно руйнуватися, на відміну від хутра, виготовленого із синтетичних матеріалів. Як і в разі виробництва одягу з матеріалів, всі продукти, які вживаються для виробництва хутра, використовуються відповідно до регламенту ЄС REACH 1907/2006, що суворо обмежує можливість використання хімічних речовин.
Виробництво натурального хутра є збалансованим і поновлюваним. Це забезпечує тривале використання натуральних продуктів, які також мають користь для здоров’я – у якості негативної іонізації. Штучне хутро виробляється з похідних продуктів від нафтопереробки, джерела яких не є поновлюваними, вони не піддаються біологічному розкладанню і можуть використовуватися протягом більш короткого часу. Крім того, вони є продуктом швидкої дешевої моди.
Штучне хутро шкідливе для здоров’я – мікрочастки ворсу при диханні потрапляють в легені і накопичуються там, викликаючи алергію, кашель і навіть онкозахворювання.
Правда: Жоден звіт Світового Банку не містить тверджень або даних про норкові ферми. Не існує будь-яких посилань на такий звіт Світового Банку або принаймні на його назву. Можна переконатися в цьому, переглянувши уважно документ, на який посилаються зоозахисники: http://documents.worldbank.org/curated/en/690881468761745598/pdf/multi-page.pdf
Правда: Жоден представник ФАО ніколи не перевіряв і не вивчав діяльність будь-якої з діючих звіроферм в Україні, тому ніяк не міг знайти порушення, яких немає.
Для обґрунтування доцільності безглуздої заборони звіроферм зоозахисники намагаються перекласти проблеми всього світового тваринництва на діяльність дуже малої його частини – звірівництво.
Звіроферми в Україні побудовані за новітніми технологіями, оснащені сучасним обладнанням, екологічно безпечні, сертифіковані і відповідають європейським стандартам.
Інвестори, які вклали в створення ферм десятки мільйонів доларів США, зацікавлені в дотриманні всіх правил і технологій, а не в їх порушенні.
Правда: Чим краще заводчик піклується про своїх тварин, тим краще його кінцевий продукт. Отже, варто підкреслити, що благополуччя тварин залишається в інтересах фермерів, і жоден фермер не діятиме проти прийнятих правил і стандартів розведення.
7 звіроферм України, що спеціалізуються на розведенні норки, вже пройшли міжнародну сертифікацію WelFur, а 2 знаходяться у процесі сертицікації. WelFur – це передова європейська програма оцінки добробуту тварин за 12-ма параметрами (здоров’я тварин, їх природна поведінка, житлова система, харчування, позитивні і негативні емоції, взаємини між людьми і тваринами, способи управління фермою тощо).
Вимоги до отримання сертифіката WelFur більш жорсткі, навіть ніж вимоги ЄС. У січні 2019 року Європейська Комісія прийняла рішення про застосування системи сертифікації WelFur як інструменту саморегулювання. Це свідчить про визнання і довіру до цієї системи з боку офіційних органів ЄС, а також про її повну відповідність вимогам законодавства ЄС.
Наприклад, сучасні українські ферми оснащені системою охолодження, яка базується на туманоутворенні, автоматичною подачею пиття. Тварини отримують регулярне збалансоване харчування. Ферми зацікавлені в строгому дотриманні норм санітарного та епідеміологічного контролю.
Пройшовши сертифікацію, українські звіроферми довели, що вони відповідають високим і жорстким вимогам в галузі поводження з тваринами. Доказом цього служить участь в міжнародних хутрових аукціонах, куди б не допустили до продажу неякісну сировину. Крім того, треба враховувати, що норки, які народилися в неволі вважають клітку своїм будинком.
Правда: На сьогоднішній день не існує будь-яких фактів порушення технологічних процесів і шкоди екології на звірофермах в Україні. Більш того, як корм звіроферми використовують відходи птахівництва та рибної галузі, які не вживаються людьми: кишки, плавники, каркаси. В Україні норкові ферми з’їдають близько 40 тис. тонн відходів, які в іншому випадку потрібно було б утилізувати на спеціальних підприємствах.
В процесі своєї діяльності звіроферми природним шляхом утилізують в 10 разів більше відходів, ніж самі створюють.
Гній норок за енергетичними параметрами цінніший за коров’ячий. Звичайно, він вимагає дотримання технологій – природного термічного знезараження. Гній норки в мільйони разів безпечніше, ніж хімія – нітрати і фосфати, які сьогодні використовуються в сільському господарстві.
Правда: Шкурки норки, перед відправкою на світові аукціони, тільки висушуються на спеціальному обладнанні. Використання хімікатів перед продажом на аукціонах заборонено європейськими екологічними нормами – це неухильна умова для участі. Кожна партія шкурок перед торгами обов’язково проходить перевірку на наявність будь-яких хімічних речовин. Дубленням шкурок займається покупець за межами України, і робить це строго відповідно до екологічних норм своєї країни, тому звинувачення норкових ферм у використанні хімікатів – безпідставно.